Otvárame pre vás 7.1.2025

Vykurovanie v skleníku a pestovanie aj v zime

Pre mnohých záhradkárov a outdoorových nadšencov zimné obdobie zastaví väčšinu – ak nie všetky – záhradnícke aktivity. Je príliš chladno a počasie je príliš nestále. Záhradný skleník je však riešením. Predĺži vegetačné obdobie (a tým aj vaše záhradnícke aktivity) a v mnohých prípadoch môžeme hovoriť dokonca o celoročnej produkcii. Stane sa srdcom vašej záhrady v chladnom období a ponúkne doma pestovanú zeleninu a bylinky aj počas mrazivých zimných dní. Jedinou podmienkou je, že skleník, dokonca aj ten, ktorý je pripojený k domu alebo garáži, potrebuje nejaký zdroj tepla (samozrejme, rovnako dôležité je aj vhodné svetlo).

Jednoduché Low-Tech spôsoby vykurovania skleníka v zime

Samozrejme, niektorí sa rozhodnú pre inštaláciu integrovaného systému environmentálnej kontroly s pripojeným vykurovacím systémom. Je to však veľká investícia a pre malé, nie komerčné skleníky pravdepodobne aj nenávratná. 

Dobrou správou ale je, že ak chcete začať s celoročným záhradkárčením, máte k dispozícii aj veľa jednoduchých možností vykurovania skleníka. Najmenšie typy skleníkov premeníte jednoducho na studené rámy, aby ste ochránili chúlostivé rastliny. Týmto ultra jednoduchým spôsobom, plastové fólie alebo sklenené okná položené na vrchu záhonu dokonale ochránia vaše rastlinky pred chladom. Je dobré ich skonštruovať tak, aby sa strecha, resp. kryt záhonu mohol zdvihnúť, ak slnko príliš hreje.

Vykurujte skleník priamou solárnou energiou

Svoj skleník môžete udržiavať v teple tak, že ho umiestnite tak, aby jeho severná stena bola oproti južnej strane vášho domu. Týmto spôsobom skleník tvorí rozšírenie vášho domu a tiež vytvára pasívny výmenník tepla pre váš domov, čo vám pomôže udržať nízke účty za kúrenie (pasívny výmenník tepla je niečo, čo absorbuje teplo, keď je k dispozícii, a potom ho pomaly uvoľňuje.)

Slnečná energia priamo zo slnka prechádzajúceho stenami je prvým a najdôležitejším zdrojom tepla pre plastový alebo sklenený skleník. Elektromagnetické žiarenie slnka zohreje všetky predmety vo vnútri skleníka, vrátane akéhokoľvek teplo absorbujúceho predmetu, ktorý ste tam umiestnili. Veľké sudy naplnené vodou sú jedným z príkladov, ktoré mnohí záhradníci používajú. Ďalším spôsobom, ako maximalizovať teplý vzduch, ktorý dokážete zachytiť vo vnútri skleníka počas zimy, je použitie bublinkovej fólie na izoláciu stien skleníka.

Elektrický ohrievač pre malé skleníky

Udržiavanie malého skleníka v teple nie je drahé a elektrický ohrievač s termostatom, alebo automatickým časovačom môže byť potrebný iba na niekoľko hodín počas chladných nocí. Jednoduchosť tohto typu vykurovacieho systému uľahčuje život záhradkárom, ktorí musia byť počas pracovných dní mimo svojej záhrady. Môžete jednoducho nastaviť termostat na malom ohrievači a odísť s vedomím, že sa zapne iba vtedy, keď je to skutočne potrebné. Okrem toho sú dnešné ohrievače vybavené spoľahlivými bezpečnostnými funkciami vrátane funkcií automatického vypnutia, ak sa prevrátia alebo sa príliš zahrejú. Využitie výhod novej technológie digitálnych skleníkových ohrievačov znamená, že k svojmu záhradníckemu projektu pristupujete s dôvtipom skutočného farmára.

Lacnejšie to už byť nemôže - využite kompostovanie

Ďalším druhom vykurovacieho systému, ktorý pre záhradné skleníky môžete zvážiť, je prirodzené bezplatné teplo, ktoré vytvára hromada kompostu. Ak ste dostatočne seriózny záhradník, nepochybne už kompostujete kuchynský odpad a iný organický materiál. Ako zdroj tepla môžete využiť aj celkom neformálnu kompostovaciu hromadu. Hromada, ktorá má iba 45 litrov sa môže zohriať na viac ako 50 stupňov Celzia.

Ak si nie ste istí vnesením nejakých nečistôt do skleníka, mali by ste vedieť, že larvy múch, semená burín a patogény citlivé na teplo odumierajú pri teplotách nad 40 stupňov. Toto počiatočné horúce štádium sa nazýva „termofilná fáza“ a môže trvať týždne alebo dokonca mesiace. Odporúča sa otočiť kompost raz denne počas niekoľkých dní, aby ste sa uistili, že chladnejšie okrajové oblasti pobudnú určitý čas v strede kopy. Hromada kompostu dodáva svoje teplo do okolitého prostredia kondukciou, konvekciou a žiarením a vlhkosť zo správne navlhčenej hromady kompostu dodáva vzduchu v skleníku cennú humiditu.

Venujte pozornosť izolácii

Ďalším krokom k efektívnemu vykurovaniu je zabezpečiť, aby ste nestratili žiadne teplo únikom vzduchu. Aj keď je v skleníku potrebná určitá miera cirkulácie vzduchu, regulujte prúdenie vzduchu cez sériu zámerných prieduchov alebo otvorov.  Ako sme už spomenuli, bublinková fólia je skvelým riešením, pokiaľ ide o izoláciu stien skleníka z číreho skla, alebo zdvojenie proti plastovej fólii. Vzduch v bublinách má vynikajúce izolačné vlastnosti, rovnako ako keď nafúknutá  páperová parka izoluje vaše telo. Ďalšou možnosťou izolácie je pridať niekoľko radov krytu zo záhradníckeho rúna na rastliny vo vašom skleníku.

Čo pestovať v zimnom skleníku?

Existuje množstvo odolnej zeleniny, ktorej sa bude dariť v interiéri počas zimy – tu sú naše odporúčania tých najlepších:

  • zemiaky - ideálna zimná ingrediencia. Zemiaky naštartované na začiatku zimnej sezóny budú pripravené na konzumáciu do marca, alebo ich môžete zasadiť neskôr a potom ich premiestniť von, keď sa počasie oteplí. Zemiaky môžu byť náchylné na mráz, takže ak teplota výrazne klesne, udržujte skleník teplý.
  • zimný šalát - pre milovníkov šalátov existuje niekoľko rôznych druhov šalátu, ktoré uprednostňujú chladnejšie prostredie - napríklad rímsky šalát Little gem, rukola a valeriánka poľná – a majú tendenciu rásť pomerne rýchlo.
  • pak choi - táto orientálna zelenina je skvelým doplnkom do dusených, pečených, alebo cestovinových pokrmov. Nabitá zdravými vitamínmi a charakteristická rýchlym rastom môže byť zasiata v októbri pripravená na zimný zber. Listom trvá rast približne 30 dní, zatiaľ čo úplnej rastlina približne 70 dní.
  • špenát a kel - táto listová zelenina dokáže bez problémov odolávať chladu, vďaka čomu je ideálna na pestovanie počas zimy. Časy rastu sa môžu líšiť, ale určite budete mať hojnú úrodu. Merlo Nero a Riccio d'Asti sú dobré odrody špenátu na siatie v nevykurovanom skleníku a kel dokáže prežiť pri teplotách až -6 °C.
  • kapusta a brokolica - ak sa vám podarí udržiavať skleník pri optimálnej teplote, kapustu aj brokolicu môžete pestovať počas celej zimy.
  • ružičkový kel - či ho už milujete, alebo nenávidíte, ružičkový kel je ideálny pre zimné skleníky. Rast trvá asi tri mesiace, zberajte ho v marci, keď majú hlavičky priemer približne 2,5 - 5 cm.

Pestovanie byliniek v zimnom skleníku

Čerstvosť doma vypestovaných byliniek znamená ten rozdiel v pripravovaných pokrmoch a nie je dôvod, aby ste ich vynechali len preto, že sa menia ročné obdobia. Zatiaľ čo niektoré bylinky neprežijú drsné zimné poveternostné podmienky, existuje celý rad tých, ktorým sa môže dariť, keď sa pestujú pod sklom.

Koriander, kôpor a mäta sú dobrou voľbou, najlepšie je vysádzať ich koncom jesene. Špeciálne petržlen je výbornou bylinkou, ktorá odoláva chladu – vytvorí slušnú rastlinu a dokáže prerásť aj cez malé množstvo snehu! Stredomorské bylinky ako tymian a šalvia neznášajú zimu a vlhko, no môže sa im dariť v skleníku. Vezmite odrezky v lete a zasaďte ich tesne vedľa seba do suchej pôdy. Keď príde máj, môžete ich presunúť von do bylinkovej záhrady.


Sponzorovaný článok - Vykurovanie v skleníku a pestovanie aj v zime | dodomacnosti.sk