Jeseň je obdobím zberu niektorých plodov ovocných stromov. Na druhej strane jar je často obdobím, keď sa ovocné stromy vysádzajú. Typickým príkladom sú jablká. Stačí mať na záhrade iba jeden strom a možno nebudete vedieť, ako máte s úrodou naložiť. Ak je potom vo vašom ovocnom sade jabloní viac, potom už niet pochýb o tom, že problém s nadmierou úrody riešite každý rok. Ako zožať, spracovať a uskladniť?
Zdroj obrázku: haiderose / stock.adobe.com
Zberajte v správnom čase
Jablká môžu zrieť v rôznu dobu. Niektoré odrody sú takzvane letné, na iných zrejú jablká až v priebehu jesene. Termín zrenia sa môže líšiť aj podľa počasia v danom roku, podľa nadmorskej výšky či podľa toho, kde je strom umiestnený – koľko má vlahy, slnko a pod.
Keď zožnete jablká príliš skoro, budú kyslé a tvrdé. Neskorý zber zase nahráva škodcom, plesniam. Jablká navyše môžu byť prezreté a múčnaté.
Ako spoznať, kedy žať? Jednoducho odtrhnite jedno jablko a ochutnajte ho. Keď ste s chuťou spokojní, je čas na zber.
Opatrne – žiadne „šklbanie“
Strom by ste mali očesať s najvyššou opatrnosťou, aby ste nepoškodili plody ani samotný strom. Niekedy vám síce pôjde jablko zožať rukami, lepšie je ale vziať si na pomoc nožnice a plody odstrihávať. Na jablku by mala zostať stopka.
Šetrnosť sa vypláca nielen z toho pohľadu, že strom neutrpí škody v podobe zlámaných vetvičiek a bude tak v plnej kondícii aj ďalší rok. Zachovalejšie sú spravidla aj zozbierané jablká, a tak vám plody dlhšie vydržia. To sa najmä v situácii, keď máte plodov nadbytok, skutočne hodí.
Plody vytrieďte a umyte
Pri domácom zbere sa nevyhnete tomu, že niektoré jablká budú mechanicky poškodené, ďalšie môžu byť napadnuté plesňou alebo škodcami. Keď teda máte podozrenie, že plod nie je úplne dokonalý, radšej ho vyraďte. Tie naozaj zlé sa nebojte vyhodiť, ďalšie vytrieďte na rýchlu spotrebu, prípadne si z nich môžete vyrobiť krížalky alebo sušené jablká. A tie najlepšie plody môžete nechať na dlhodobé skladovanie v prirodzenej forme.
Aj plody, ktoré budete skladovať dlhodobo, je vhodné umyť. Môžete tak urobiť buď pod tečúcou vodou, alebo s pomocou vlhkej handričky.
Jablká potom nechajte dôkladne uschnúť.
Skladujte v chlade a tme
Zdravé plody môžete skladovať v chlade a tme. Zvoľte na to „otvorené“ nádoby, ktoré umožňujú plodom dýchať. Vhodné sú napríklad „rebrované“ plastové prepravky, ktoré sú dobre známe každému poľnohospodárovi. Chybu neurobíte ani papierovou či textilnou taškou. Úplne sa ale vyhnite igelitovým vreciam a nepriedušne uzavretým nádobám.
Jablká skladujte napríklad v pivnici. Vyššia vlhkosť v miestnosti nevadí, priamo vo vode by sa ale jablká máčať nemali.
Aké sú ďalšie varianty skladovania?
Alternatívou na skladovanie jabĺk je konzervácia. Z jabĺk môžete vyrobiť kompóty, výbornou voľbou je aj sušenie. Krížalky, sušené jablká, sa stanú vašou obľúbenou zimnou pochúťkou.
Sponzorovaný článok: Úroda a skladovanie jabĺk: Ako na to? |