Výstavba domu cez firmu je časovo a finančne náročný proces. Ešte predtým, než sa do stavby pustíte, je dobré zvážiť niekoľko vecí ako typ pozemku, jeho veľkosť či spôsob financovania. Ponúkame vám krátky prehľad o tom, čo musíte zvážiť ešte predtým, než začnete stavať.
Výber pozemku pre rodinný dom
Ako úplne prvú vec pred stavbou domu by ste si mali ujasniť, kde váš nový dom bude stáť. Máte k dispozícii vlastný stavebný pozemok alebo si ho musíte najskôr kúpiť? Zvážte vhodnosť lokality, občiansku vybavenosť, veľkosť a tvar pozemku, jeho orientáciu na svetové strany, dopravnú dostupnosť či podložie. Podstatným prvkom je aj plocha pozemku. Dnes sa štandardne predávajú zhruba 5 až 6 árové pozemky. Pokiaľ svoj nový domov plánujete využívať iba na posedenia v záhrade malo by vám to stačiť. Ak by ste však chceli napríklad dopestovať si vlastnú zeleninu či ovocie, môže to byť problém a stavebný pozemok bude príliš malý. Zamiešať karty pri výbere pozemku vie aj orientácia na svetové strany či svahovitosť pozemku. Rovinaté pozemky bývajú spravidla drahšie, avšak pri stavbe nevyžadujú dodatočné úpravy. Pred kúpou stavebného pozemku si tiež overte, či sa na pozemku nenachádzajú vecné bremená a či sú doriešené všetky vlastnícke vzťahy.
Dom a jeho špecifiká
Je zrejmé, že nie každý dom je možné postaviť na každom pozemku, preto je výber projektu domu potrebné prispôsobiť nielen vašim požiadavkám na nový dom, ale aj stavebnému pozemku. Pri výbere projektu domu väčšinou netreba robiť kompromisy. Na pravidelnom štvorcovom pozemku s dostatočnou rozlohou je možné umiestniť dom ľubovoľného tvaru, pri malom atypickom pozemku bude váš výber pomerne limitovaný. Problém môže nastať na atypickom pozemku, kde budete musieť upraviť svoje nároky. Pri výbere projektu alebo domu na mieru je nutné zvážiť, aký veľký by mal byť váš nový dom. Od projektu domu závisí, ako bude váš dom vyzerať aj aký účel budú plniť miestnosti. Projekt domu presne špecifikuje dispozíciu domu, pôdorys, počet izieb, tvar domu, vstupy a garáže. Okrem dispozície domu určuje projekt aj stavebné materiály. Formy na betónové dosky sú tiež výborným riešením na vytvorenie dokonalej dlažby na vonkajšie plochy, prístrešky či parkovacie miesta.
Spôsob financovania stavby a byrokracia
Kúpa stavebného pozemku a samotná výstavba domu je finančne náročná, preto sa hypotéke takpovediac nevyhnete. V prípade stavby domu sa však dá čerpať hypotéka na stavbu domu aj po tzv. tranžiach, teda na budúcu hodnotu domu. Na základe projektu sa určí akú hodnotu bude mať novostavba po jej dokončení a z tejto sumy banka poskytne spomínaných 80 či 90%. Akonáhle budete mať projekt v rukách, môžete požiadať o vydanie stavebného povolenia na príslušný miestny stavebný úrad, ktorý je povinný rozhodnúť o vydaní alebo zamietnutí stavebného povolenia. Samotná stavba domu je povolená až vtedy, keď vám stavebný úrad vydá toto povolenie. Získať všetky potrebné doklady na vydanie stavebného povolenia je časovo náročné. K tomu, aby ste mohli začať legálne stavať sa vyjadruje stavebný úrad, obec, okresný úrad ochrany životného prostredia a pozemkový úrad. Po dokončení stavby domu na vás čakajú opäť byrokratívne povinnosti, tentokrát kolaudačné. Výhodou však je, že sa môžete tešiť z nového domu.
Sponzorovaný článok : Čo potrebujete vedieť predtým, ako začnete stavať dom? | www.betoblock.com