Esteticky pôsobiace okolie domu nie je výsledkom náhody, ale precízneho plánovania. Či už ide o novovysadenú alebo prerobenú záhradu, každý krok by mal byť vopred premyslený. Pokiaľ konečný efekt bude pôsobiť ako spontánna a harmonická súhra, ktorá je dielom prírody, znamená to, že váš podrobný návrh vyšiel a realizácia v teréne bola úspešná. Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám môžu pri vytvorení projektu pomôcť.
Pred tým, než sa pustíte do kreatívnej práce, myslite aj na nevyhnutné „oficiálnosti“. Jedna z týchto povinností, na ktorú sa občas zabúda, je vytýčenie hranice pozemku. Ako to uvádzajú odborníci na portáli geogroup.sk, tento krok sa nerealizuje len pri kúpe/predaji, ale aj v takých prípadoch, ako je napríklad stavba plotu. Takže, aby ste si mohli byť istí, že v budúcnosti si budete môcť užívať svoju krásnu záhradu bez rizika právnych problémov, radšej investujte energiu aj do tohto procesu.
Rôzne funkcie jedinej záhrady
Napíšte si na papier, na čo všetko chcete svoju záhradu využívať, potom podľa toho si vytvorte zoznam, aké záhradné doplnky, náradie, nábytok si budete musieť zaobstarať. Rodinný dom alebo chata má zvyčajne predzáhradku, veľkú trávnatú plochu na leňošenie alebo šport, kútik na veľké gastronomické „seansy“ pod holým nebom, ale častými elementami sú aj malé ihrisko pre deti, bylinková záhradka, možno i záhradné jazierko, prípadne fontána, altánok, no a živý plot rozdeľujúci priestor.
Pri rozdelení exteriéru na základe funkcií si položte aj otázku, že ako svieti vo vašej záhrade slnko? Ak netušíte, ktorá jej časť a v ktorom čase je vystavená slnečným lúčom, venujte nejaký čas pozorovaniu tejto podmienky. Najviac denného svetla dostávajú záhrady orientované na juh. Terén otočený na západ dokáže vyťažiť z večerného slnka maximum, čo môže byť ideálne na vytvorenie oddychovej zóny, kde si môžete po celodennej práci vydýchnuť. Východná strana dostane najviac slnečného svetla ráno, ale v popoludňajších hodinách omnoho menej. Dostatočne presvetlená by mohla byť aj severná strana, ale iba ak nie je zatienená okolitými domami, preto si pri plánovaní vyžaduje osobitnú pozornosť.
Živé paravány
Rozdelenie záhrady stromami a kríkmi nie je len praktické, ale i štýlové. V prvej fáze vytvárania návrhu je dôležité precízne naplánovať, koľko samostatných častí chcete vytvoriť a akej veľkosti. Potom prejdite z teórie do terénu, vyznačte jednotlivé záhony. Sadeniu stromov sa nevyhýbajte ani v takom prípade, že máte málo miesta, pretože hĺbka stromov a kríkov zvyšuje priestorový efekt. Voľte možno menšie stromčeky, napríklad vŕbu rakytovú alebo magnóliu. Takéto môžete smelo vysadiť aj do stredu pozemku, hoci aj do trávnika, pretože oživia prostredie a robia záhradu oveľa zaujímavejšou.
Vertikálne rozširovanie
Pracujte kreatívne aj vo vertikálnom smere. Môžete vytvoriť niekoľko „stupňov“ v rôznych výškach. Nemusí to byť nič komplikované, niektoré jednoduché optické triky dodajú vašej záhrade nezvyčajný šmrnc. Hrajte sa s výškou rastlín v záhone, začnite nízkymi trvalkami a postupujte ku kríkom až stromom. Nerovnosti pôdy a prirodzené svahy môžu byť ozdobou okolia vášho domu, vyrovnanie terénu nie je jedinou cestou k estetike.
Významným dnešným trendom sú tzv. vertikálne záhrady alebo rastlinné steny. Oba názvy sú aj výstižným vysvetlením toho, o čo vlastne ide. Rastliny nie sú umiestnené horizontálne, ale vertikálne. Vďaka tomu môžete vytvoriť živú záhradu aj v oveľa užších priestoroch alebo na stenách, či už ide o interiér alebo okolie domu.
Odborné rady nad zlato
Pred inštaláciou zavlažovacieho systému, vytvorením výškových stupňov a vysadením rastlín by mala prebehnúť inštalácia systému elektriky. Pred rozdelením terénu by mala byť pôda vyčistená. To sú len 2 príklady toho, čo by mohlo uniknúť vašej pozornosti pri plánovaní záhrady. Konzultácia s odborníkom je dôležitá nielen kvôli užitočným nápadom ohľadne dizajnu, ale aj preto, aby ste zminimalizovali riziko toho, že neskôr sa nevyhnete veľkým spätným opravám a úpravám. A tie nie sú lacné.
Pokiaľ ide o celkové financie, aj pri tých môže pomôcť plán vypracovaný profesionálmi. Pokiaľ si na nejaký dôležitý krok spomeniete počas výstavby záhrady, nedostatok peňazí môže celý proces zmariť. Samozrejme, ani v takomto prípade nemusí byť nič stratené, môže vás zachrániť pôžička ihneď. Ale nie je jedno, od akej spoločnosti ju získate, jednotlivé typy úverov teda porovnajte cez stránku Financer.sk.
Zdroj fotiek: Freepik.com
Sponzorovaný článok: 4 tipy ako si rozumne rozvrhnúť záhradu